szukaj na stronie:

Jak działa hydrofor, z czego jest zbudowany i jaką dziś pełni rolę?

Niezwyczajnego, momencie niemalże

Hydrofor to urządzenie, które pozwala nam kontrolować pracę instalacji wodnej i zapobiegać nagłym spadkom ciśnienia. Nic dziwnego, że obecnie niemal każda instalacja wodna jest w niego wyposażona.

Pompa może odpowiadać wtłaczanie sieci wodnej

Hydrofor składa się z pompy, zbiornika ciśnieniowego, presostatu oraz szczelnych zaworów. Pompa odpowiada za wtłaczanie wody z sieci wodociągowej do zbiornika. Jej pracę kontroluje presostat, czyli urządzenie do mierzenia ciśnienia wewnątrz zbiornika. Presostat uruchamia pompę wtedy, gdy ciśnienie jest mniejsze od pożądanego. Kiedy ma miejsce taka sytuacja?

Gaz rozpręża się, ciśnienie zbiorniku maleje

Odkręcając wodę w kranie, pobieramy część cieczy zgromadzonej w zbiorniku. Ilość przestrzeni, którą zajmuje zmniejsza się, a tym samym zwiększa się część zajmowana przez powietrze. Gaz rozpręża się, a ciśnienie w zbiorniku maleje. W takiej sytuacji woda nie będzie wypływała z kranu pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Hydrofor musi więc ponownie zostać napełniony wodą, tak aż powietrze znów zostanie sprężone, a ciśnienie wzrośnie.

Presostat uruchamia pompkę, zbiorniku znajduje

Podobny cykl powtarzany jest wielokrotnie każdego dnia. Presostat uruchamia pompę, kiedy w zbiorniku znajduje się zbyt mało wody, po to by podnieść ciśnienie. Utrzymywanie stałego ciśnienia wewnątrz instalacji jest jednym z podstawowych zadań, które spełnia hydrofor.

Hydrofor dopasowany

Wykorzystuje się go w większości instalacji wodnych, bez względu na to, jak duży jest budynek, który zaopatruje w wodę i jak wiele osób w nim mieszka. Hydrofor powinien być jednak dostosowany do warunków, w których pracuje - istotna jest jego pojemność oraz wydajność pompy, która jest do niego podłączona.